Pszczelarski eksperyment na 2019 rok

Feniks – legendarny ptak z Etiopii, który pod koniec długiego życia spalał się na stosie,
z popiołów odradzał się na nowo.
Stał się symbolem odmłodzenia i zmartwychwstania

Pszczelarski eksperyment na 2019 rok

Postautor: viking200 » 2019-01-04, 08:41

Temat jak i sam pomysł nie jest mojego autorstwa .
Zassałem go jako ciekawostkę , ale kto wie czy eksperyment nie jest wart zachodu .

Pszczoły zakarmione, warroza zaciukana. Nima co robić!
Ale żeby nie było to, tamto, już muszę kombinować jak podnieść wydajność w pasiece,
bo żonie już jakby Bieszczady nie wystarczają i coś przebąkuje ostatnio o krainach egzotycznych.
No, ale ad rem jak mówią ci którzy myślą, że zabrzmi to mądrzej od do rzeczy…
Wiecie, że pałam niechęcią do krat odgrodowych.
Obcy element w gnieździe, no ale skoro wszyscy ją stosują to i ja też. Niby jest porządek w ulu, ale jakoś ta krata mi nie pasuje.
W przyszłym sezonie postanowiłem wywalić toto ustrojstwo w pierony.
No i wykoncypowałem nowatorską metodę hodowli pszczół bez użycia krat odgrodowych.
Ale, że koncypacja przebiegała w nader miłym towarzystwie Jasia Wędrowniczka, zatem dopuszczam, że idea moja daleka jest od doskonałości.
Otóż jak zapewne zauważyliście, ramki z czerwiem są zwykle chudsze od tych z miodem.
Ramki z czerwiem zwykle pogrubia wianuszek pokarmu u góry ramki.
Jeżeli trafią się nam ramki z czerwiem, i to z rodzaju tych oddeskidodeski, to rameczki te są cieniutkie, w każdym razie cieńsze od ramek z miodem. Cały czas oczywiście mówimy o ramkach w rodni.
No i pomyślałem sobie, że jakby nieco zmniejszyć odstępy między ramkami, to matka mogłaby tam tylko czerwić,
natomiast pakowanie w takie ramki pokarmu byłoby utrudnione.
Tym sposobem zmuszone by były do noszenia pokarmu i umiejscowienia go w półnadstawkach (najlepiej poszerzonych) umieszczonych nad rodnią. Powiększenie rodni osiągnąć dość łatwo – wystarczy wywalić hofmanny i dać zwykłe,
i do standardowego 10 ramkowego ula wielkopolskiego wchodzi bez problemu 11.
Oczywiście nie sądzę, aby tym sposobem mieć „ordnung” jak przy kracie, ale zyskiem będzie większy zbiór miodu i silniejsze rodziny…

No i teraz pytanie do forumowiczów – gdzie tu kryją się jakieś paści, czy założenia są z góry błędne, czy ktoś już coś takiego przerabiał, czy gra warta świeczki…
Awatar użytkownika
viking200
Administrator
 
Posty: 1056
Obrazki: 824
Rejestracja: 2012-08-13, 12:45
Lokalizacja: Karkonosze

Wróć do Jak Feniks z popiołów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x