Pszczoły Krzyska , sposób na warroze .

Feniks – legendarny ptak z Etiopii, który pod koniec długiego życia spalał się na stosie,
z popiołów odradzał się na nowo.
Stał się symbolem odmłodzenia i zmartwychwstania

Pszczoły Krzyska , sposób na warroze .

Postautor: viking200 » 2018-12-13, 18:58

https://www.youtube.com/watch?v=fQmKr3K_HiM


Pisał Pan, że używa ziół do podkarmiania/zakarmiania. Może Pan napisać, jakich ziół używa, w jakich proporcjach i jak często?

Piołun 2 duże garści lub bylica polna, 2
wrotycz 2 ,
jaskółcze ziele duża gałązka ,witki wierzby obdarte z liści 2 ,
kobylak 1 ,
pokrzywa 4,
krwawnik 2,
dziurawiec 2,
skrzyp 2 ,
kora dębu wielkość dwóch dłoni ,
gotuje wszystko razem w garnku zalane ok 8 litrami wody gotować trzeba ok 40 min aby uwolniła się krzemionka ze skrzypu
zostawiam na ok 3 godz pod przykryciem ,
później cedzę i daje na jedno wiadro syropu od 1 do 1,5 litra wywaru i 20 gr kwasku cytrynowego
do tego daje pół litra syropu z zielonych orzechów włoskich i pół litra syropu z młodych pędów świerka
- taki syrop robię do dokarmiania w okresie suszy bezpożytkowym i do zakarmiania zimowego .


Pytanie :
1.kiedy i na jak długo wkłada Pan to do uli?
2.czy z czasem zaczyna ubywać mieszanki?
3.czy jedna zakrętka na ul wystarczy?

Odp:
1,w zeszłym sezonie wczesną wiosną zaraz po zastosowaniu chemii włożyłem do uli , trzymałem do późnej jesieni do czasu użycia znowu chemii aby sprawdzić stan porażenia rodzin - wiadomo chemia daje rade .
2 , dosypywałem gdzieś co dwa miesiące po dwie łyżki na pokrywkę bo gdzieś to ubywa. dawałem jedną zakrętkę na dennice w innych ulach jedną na dennice i jedną pod powałkę , jeszcze w innych dokładałem te pojemniki między ramkowe po jednym i po dwa plus dwie zakrętki ,
różnicy żadnej nie zauważyłem ,po użyciu kontrolnym chemii tzn odymienie po 2 krople amitrazy 12,5 % na rodz osyp był następujący
jedna rodz 2 szt chyba dwie rodz po 1 szt reszta uli osyp 0 szt ,
dałem fluwalinat osyp we wszystkich rodzinach 0 szt , wczesna wiosną odymianie osyp jedna rodz szt 2 jedna rodz szt 1, reszta 0 szt ,
kilka krotnie wycinałem czerw trutowy w zeszłym i w tym sezonie i nie znalazłem ani jednej szt.
mogę dodać że nie widziałem by warroza uciekała z ula , dodam jeszcze że stosuje ramkę innowacyjną ,
do zakarmiania zimowego syrop cukrowy na wywarach ziołowych ,
w okresie bezpożytkowym również syrop z ziołami,
węzę robię odlewaną na komórkę 5,1 mm .
A jeszcze jedno , w tym roku pojemniki zostawię w ulach na zimowlę .


Awatar użytkownika
viking200
Administrator
 
Posty: 1056
Obrazki: 824
Rejestracja: 2012-08-13, 12:45
Lokalizacja: Karkonosze

Re: Pszczoły Krzyska , sposób na warroze .

Postautor: viking200 » 2018-12-27, 17:21


wITAM KAŻDA OBSERWACJA SIĘ LICZY , WNOSI COS NOWEGO
MUSIMY CAŁY SEZON OBSERWOWAC PRZY BRAKU PORZYTKÓW I PRZY PORZYTKACH JAK TO WYGLĄDA
JA OPISAŁEM SZCZEGÓŁOWO JEDEN DZIEN
OSYP WAROZY PRZY OCHRZE DRUGI TYLKO O GODZ DZIESIĄTEJ A PASKI DAŁEM WIECZOREM NASMAROWANE OLEJEM Z AMITRAZA , OSYP PRAWIE IDENTYCZNY JAK PRZY OCHRZE TAK PRZY AMITRAZIE .
DOPIERO JAK DAŁEM PASKJI Z AMITRAZA NA WYLOTKI WYSZŁO ŻE ONE JA ZNOSZA DO ULI,
DZWONIŁ MI JEDEN PAN CZY WIEM ILE DZIENNIE ZNOSZA WAROZY
MÓWIE ŻE SŁYSZAŁEM ŻE OK STO
ALE NIE CHCE MI SIE W TO WIERZYC - TEN PAN ODPOWIEDZIAŁ ŻE PRZY TAKIEJ JESIENI NAWET PIĘCSET NA UL
ZATKAŁO MNIE ,
POZDRAWIAM SERDECZNIE .

Awatar użytkownika
viking200
Administrator
 
Posty: 1056
Obrazki: 824
Rejestracja: 2012-08-13, 12:45
Lokalizacja: Karkonosze


Wróć do Jak Feniks z popiołów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x