Ambrozol , wiatrołap

Ambrozol , wiatrołap

Postautor: viking200 » 2018-08-26, 21:46

Dzisiaj późnym popołudniem , zaaplikowałem dziewczynom " Ambrozol "
po około 20-30 mg na ul , który bezpośrednio ze strzykawki polałem po uliczkach i obsiadające je pszczoły .
Przy okazji zauważyłem ciekawostkę z zachowania sąsiednich rodzin , a mianowicie .
Spryskane Ambrozolem pszczoły , masowo wyległy na lotnisko oraz ścianę korpusu i zaczęły się nawzajem dość intensywnie czyścić .
W tym że się czyszczą nie ma nic niezwykłego , to normalny odruch pszczół , nawet jak wodą się je spryska też się czyszczą , osuszają .
Natomiast w sąsiednich ulach do których jeszcze nie zaglądałem i nie spryskiwałem udzielił się też odruch czyszczenia .
W przeciągu kilkunastu minut na wszystkich lotniskach " tańcowały pszczoły " i nachalnie czyściły siebie jak
i również inne które się akurat napatoczyły .
Widok przedni , jak otoczyły którąś tam wybraną i zaczęły odstawiać ten swój " obłędny " taniec sprzątaczki :radocha
To nie był odosobniony przypadek takiego a nie innego zachowania się pszczół , w zeszłym sezonie też to zaobserwowałem , wystarczyło jedną rodzinę potraktować Ambrozolem i szał czyszczenia udzielał się innym rodzinom .

Dzisiaj też przy okazji przeglądu i oprysku , pościągałem dodatkowe pół-korpusy z nad rodni i wstawiłem pod rodnię jako swoisty wiatrołap ,
niewielka część ramek była zalana nakropem , lecz w niczym to nie przeszkadza
dziewczyny przeniosą do rodni albo do miodni nad gniazdem tworząc niejako magazyn na pokarm do zimowli .
Fakt że kilkaset metrów wkoło pasieki rośnie nawłoć , lecz nie ma co liczyć na nią ,
ledwie kilkanaście ramek 1/2 wlkp ładnie poszyte podebrałem dziewczynom .
Trochę naniosły nawłoci , lecz tradycyjnie nie wybierałem do cna , podebrałem po jednej ,
dwie ramki miodu z pół-nadstawek i to by było tyle jeśli chodzi o nawłoć .
Na zakończenie dostały po około 4 kg inwertu na ul . Jak pobiorą , dostaną kolejną dawkę .
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Obrazki: 756

Wróć do Sierpień 2018