Bez-matek w ósemce

Miodobranie , jak wykorzystać rójkę ,

Bez-matek w ósemce

Postautor: viking200 » 2018-05-30, 22:39

Tydzień temu złapałem rójkę , nie miałem wolnego ula więc wykorzystałem jeden pustostan pełniący rolę ozdobnej rojołapki .

Obrazek

Na drugi dzień zauważyłem że dziewczyny mrowią na wylotku , sprawdziłem na ramkach w poszukiwaniu Królowej-matki , nie było jej .
Jednym słowem , kicha .
Nie dość że brak matki to na dokładkę mała ilość pszczółek . Obsiadały ledwie trzy uliczki .
Poddałem im ramkę z częściowo zasklepionym czerwiem , larwami i jajkami jedno dniowymi .
Przed podaniem tej ramki , wsłuchałem się w dźwięki z ula , a tam szum i takie jakby jęczenie .
Ale po poddaniu czerwiu i jajek , jęczenie ustało a w chwilę potem , mrowiące pszczoły na wylotku dość szybko zniknęły w ulu .
W każdym bądź razie te co zostały na pewno wyhodują sobie nową Królową-matkę , przynajmniej mają z czego .
Plany , planami , a wczoraj przyleciał rój pszczół i ......

Obrazek

dylemat gdzie osadzić .

Obrazek

Postanowiłem że połączę z ósemką , bo liczyć na to że dojdzie w siłę do zimowli to ...... lepiej jest mieć dodatkowo jedną silną rodzinę niż dwa słabeusze .
Dzisiaj późnym popołudniem po ustaniu lotów , połączyłem na sposób który podpowiedział mi kolega Patryk .
Najfajniejsze w tym wszystkim jest to że tej garstki pszczół z ósemki osadzana rójka nie ścięła .

Dopisek późniejszy
Niedawno podglądnąłem dziewczyny , a tu szok siedzą na gęsto na 9-ciu 10-ciu ramkach .
Jak wszystko pójdzie dobrze to tak sobie myślę że odbudują szybko podane ramki z węzą i trzeba będzie im jeszcze dołożyć ze trzy ramki .
Lipa jeszcze nie zakwitła , na razie są małe kuleczki .
Może połączone dziewczyny w ósemce , zdążą do lipy odbudować ramki z węzą .
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Obrazki: 738

Wróć do Maj 2018