Ramka innowacyjna

Ramka innowacyjna

Postautor: viking200 » 2017-11-01, 11:00

Innowacyjna ramka .

phpBB [media]

Opisana ramka na filmie Krzyśka
Pomijając opis Krzyśka , bardziej bym się skupił na wyjaśnieniu ( to są tylko moje domysły ) warunków termicznych
panujących w tym zestawie ramek .
Jak się zachowuje ogrzane powietrze w ulu nie trzeba chyba tłumaczyć .
Z zestawu ramek innowacyjnych utworzymy szczelny wkład 9-10 ramkowy w którym
to pszczoły na pewno skutecznie regulują temperaturą panującą w gnieździe dostosowując ją do swoich potrzeb .
Pominę fakt dotyczący wygody w operowaniu tego rodzaju ramkami , na pewno są , będą plusy i minusy operowania tego typu ramką .
Na razie nie to stanowi problem , większym jest jak w logiczny sposób zanalizować taki zestaw w warunkach zimowli .
Tylko jakie będą panowały warunki termiczne w zimującej rodzinie pszczelej , bo tylko takie zastosowanie mnie interesuje
w ulu z otwartą dennicą z siatką , jak będzie się zachowywała wydzielana przez zimujące pszczoły para wodna ,
którędy będzie się wydostawać z ula i w jakiej postaci opuści ul , gazowej czy płynnej ?
Zakładając że zastosuje się pełną powałkę z zamkniętymi pajączkami na głucho .
Część pary wodnej wydostanie się częściowo nieszczelnościami pomiędzy korpusem a powałką .
Będzie to na pewno znikomy procent tego co nagromadzi się w przestrzeni pod nią .
A co z resztą zalegającej pary ?
Wychodzi na to że będzie się skraplała pomiędzy ścianą korpusu a zewnętrzną stroną boków ramek .
W pustej przestrzeni pomiędzy nimi dojdzie do skroplenia się pary na ściance korpusu i spłynie na siatkę i dalej pod ul na ziemię .
Stąd też Krzysiek się zastanawiał dlaczego Rosjanie zalecają wyłożyć ścianki cienką blaszką aluminiową .
Ten mój krótki opis na pewno ma spore niedociągnięcia teoretyczne , nie wspominając o praktyce .
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Obrazki: 571

Wróć do Listopad 2017