14 marzec 2017 polewka na warrozę

14 marzec 2017 polewka na warrozę

Postautor: viking200 » 2017-03-14, 19:12

Pogoda dzisiaj w miarę dopisała , no i zacząłem walczyć z warrozą .
Na początek poszedł macierzak "Żółty" zaaplikowałem mu sok z wyciśniętych cytryn z kiszonką :ubaw .
Osypania warrozy to raczej nie będę obserwował z prostej przyczyny , dennica jest pełna .
Na dniach wysiudam dziewczyny do nowego ula z osiatkowaną dennicą .
Więc to działanie z tym sokiem ,to tylko tak pro forma - profilaktycznie dla lepszego samopoczucia
Wiem , wiem - co to za pszczelarz który nie liczy osypu warrozy .
Co to za walka na pełnej dennicy , nie ma jak zrobić dogłębnego wglądu co leży na dnie ,
po za tym dziewczyny zaraz wyniosą z ula .
I jakoś nie wyobrażam sobie przeglądu dennicy na wyścigi z robotnicami .
Więc wylądują w nowym ulu na siatce :-) i dopiero wtedy będzie prawdziwa walka z tym cholerstwem jak będzie wgląd na wkładkę pod siatką .
Ha , ha przynajmniej dziewczyny nie wyniosą osypu poza ul .

Natomiast drugi ul , dawny " Mauser " został potraktowany należycie z szacunkiem dla ekologii w ulu .
Zaserwowałem w nim HIVE CLEAN , około 20 ml preparatu po uliczkach i obsiadających je pszczołach ,
Następną planową polewkę wykonam 20 - 21 marca , no i obowiązkowo co rano liczenie spodziewanego osypu tej zarazy .
Przy okazji zaliczyłem wielkie zdziwko , w ulu 8 ramek i wszystkie prawie na czarno obsiadają pszczółki :-D . Hmm , a kłąb zimowy był taki niewielki .

Obrazek

Fotka wglądowa , mniej więcej takiej wielkości był kłąb w ulu " Mauser "

Obrazek

Zimą nie robiłem specjalnie fotek żeby nie wkurzać dziewczyn :mrgreen:

Za kilka dni , myślę że jak w piątek - sobotę będzie pogoda to przepatrzę wszystkie ramki , bo kto wie czy nie trzeba będzie coś im dołożyć aby się nie nudziły .
Mam odłożonych kilka ramek z miodem i pierzgą , tak że trzeba będzie pewnie podzielić je pomiędzy rodzinki .
Może za szybko myślę i już chciało by się zaserwować dziewczynom ramki z węzą , niech budują .
No nic , jak znam siebie i swoją dotychczasową niewiedzę to pewnie wtrynię im ze dwie ramki z węzą , tak z ciekawości czy zainteresują się nimi .
Tyko coś mi podpowiada że pewnie za wcześnie na węzę , no nic zobaczymy .
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Obrazki: 759

Re: 15 marzec 2017

Postautor: viking200 » 2017-03-15, 19:39

Wczoraj polałem dzisiaj liczenie , no cóż szału nie ma , obejrzałem sobie dość dokładnie tego szkodnika , no i zaciekawiły mnie
trzy sztuki - trochę inne takie żółtawe , prawie półprzezroczyste .
To co " albinosy " mi się trafiły ? :-)

Obrazek

jak na dobę po polaniu HIVE CLEAN-em spadło na razie tylko 28 sztuk warrozy , to ciekawe ile jeszcze spadnie ?
A tak naprawdę to ile jeszcze może być tego dziadostwa w ulu :?:

Z tym albinosem to żart , pewnie samica warrozy różni się jakoś od samca .
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Re: 14 marzec 2017

Postautor: Martens » 2017-03-17, 17:56

Skąd się to bierze , a ten środek jak widzę działa .To dobrze , mój znajomy z wioski też miał ich dużo w zeszłym roku ale jakoś je zwalczył ,z tej jego pokrętnej gadki , bo za cholerę nie mogłem zajażyć o co mu chodziło z tymi mirtazami i kwasami .
Gadał jakimś slangiem . W końcu zrozumiałem że mu jesienią jakaś remizja warozy pokazała się w ulach .
Coś tam porobił , a że przy okazji poklął sobie aż go u mnie na podwórku było słychać , ale zakończył swoje gadane że do wiosny ma spokój z zarazą .
Im mniej wiesz, tym krócej będziesz przesłuchiwany.
Awatar użytkownika
Martens

Obrazki: 2

Re: 14 marzec 2017

Postautor: viking200 » 2017-03-17, 18:38

Martens pisze:.............Gadał jakimś slangiem . W końcu zrozumiałem że mu jesienią jakaś remizja warozy pokazała się w ulach .
Coś tam porobił , a że przy okazji poklął sobie aż go u mnie na podwórku było słychać , ale zakończył swoje gadane że do wiosny ma spokój z zarazą .

:mrgreen: Marti to nie jest slang , tylko fachowe nazewnictwo .
Wyobraź sobie że kiedyś też dałem wtopę , potrzebowałem węzę i myśląc o węzie zamówiłem 10 plastrów ............ale warozy .
Gość bardzo poważnie zapytał się na jaką ramkę , odpowiedziałem mu że na wielkopolską .
Powiedział że ma to gdzieś w sklepie , ale zaraz głośno zaczął się zastanawiać jak ja te waroze wtopie w ramkę - Bo wie pan , ona taka mała jest .-
Myślałem że się w tym sklepie pod ziemię zapadnę ze wstydu :oops: jak się zorientowałem co palnąłem . :-)

Dobrze że nie rewizja , to się nazywa reemisja czyli powtórna migracja tych szkodników , to że gość wybił warrozę w swoich ulach na jesień to dobrze .
Trzeba brać poprawkę na swoje działania bo zanim pszczółki zawiążą tzw kłąb zimowy to nawet pożną jesienią mogą być cieplejsze dni i wtedy pszczoły
też gdzieś sobie masowo latają na sobie znane rewiry . Pszczoły Twojego sąsiada były wyleczone z warrozy ,
ale pszczoły z innej pasieki z wioski już na przykład nie , więc też poleciały na oblot i mogło się zdarzyć że
spotkały się gdzieś tam na jednym krzaku na którym jeszcze był jakiś pyłek i wtenczas warroza
dosłownie mogła przejść na zdrową pszczołę a dalej to już w ulu ma ciepełko i czasem nie zasklepiony czerw ,
więc się rozmnaża i w krótkim czasie ma się tego wrednego inwentarza nie 100 czy 300 sztuk ale o wiele , wiele więcej .
No bynajmniej ja to tak rozumuję .

Mnie też słychać , jak mi coś nie wychodzi :nerwus
Awatar użytkownika
viking200
Administrator

Re: 15 marzec 2017

Postautor: Daro » 2017-04-06, 06:54

viking200 pisze:
Wczoraj polałem dzisiaj liczenie i zaciekawiły mnie .......trzy sztuki - trochę inne takie żółtawe , prawie półprzezroczyste .
To co " albinosy " mi się trafiły ? :-)
A tak naprawdę to ile jeszcze może być tego dziadostwa w ulu :?:

Z tym albinosem to żart , pewnie samica warrozy różni się jakoś od samca .

:hahaha żadne albinosy , to tylko nowa , młoda waroza już jest w ulu .
Awatar użytkownika
Daro

Wróć do Marzec 2017