Stanowiska archeologiczne

Stanowiska archeologiczne

Postautor: viking200 » 2016-03-04, 00:23

No cóż , trochę późno , ale lepiej teraz niż wcale . Chciałbym poruszyć temat stanowisk archeologicznych . Które w pewnym stopniu są naruszane przez niewiedzących młodych poszukiwaczy skarbów . Chciałbym ostrzec że jakakolwiek próba penetracji stanowisk archeologicznych bez wiedzy Konserwatora Zabytków może się zakończyć nieprzewidywanie dla poszukiwacza . Nie chcę się wgłębiać w zawiłości przepisów i paragrafów . Po prostu na chłopski język powiem krótko ,jakich terenów się wystrzegać na początek .
No cóż , stanowisko archeologiczne , niby nic ale jednak daje świadectwo o pewnej przynależności dziejowej .
Nie będę się wgłębiał o co biega . Na temat stanowisk jest sporo w necie .
Chciałbym jednak uczulić wszystkich młodym stażem poszukiwaczy na pewne stanowiska w Karkonoszach .
Oto na początek jedno z wielu na naszym terenie . Stanowisko Grabarów

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
viking200
Administrator
 
Posty: 984
Obrazki: 787
Rejestracja: 2012-08-13, 13:45
Lokalizacja: Karkonosze

Re: Stanowiska archeologiczne

Postautor: Martens » 2016-03-15, 12:42

Przyda się dla młodszych stażem poszukiwaczy żeby nie pałętali się tam z wykrywkami .
Bo prasa to wykorzysta i przedstawi ich jako profanów , zwolenników nielegalnego pozyskiwania fantów z takich miejsc . No i gotowa łatka na poszukiwaczy którzy trzymają się z daleka od takich stanowisk .
Im mniej wiesz, tym krócej będziesz przesłuchiwany.
Awatar użytkownika
Martens
 
Posty: 40
Obrazki: 2
Rejestracja: 2015-02-12, 20:37

Re: Stanowiska archeologiczne

Postautor: kondi87 » 2016-04-11, 18:13

A ja od siebie dodam, że faktycznie trzeba unikać tych miejsc, choć większość jest bezsensowna. Praktycznie 99% stanowisk znajdujących się w polach/łąkach, w miejscach za przeproszenie z d****y wziętych to efekt Archeologicznego Zdjęcia Polski. Cóż to za potwór?? Archeologiczne Zdjęcie Polski to efekt prac zaliczeniowych studentów archeologii. Na wiosnę oraz jesień, czyli po orce, wypuszcza się rzeczonych studentów w teren w mniejszych lub większych stadach. Stada te, bez pozwolenia właścicieli pakują się na wspomniane pola i szukają i węszą. Węszą i szukają. W poszukiwaniu skorup, dachówek, cegłówek, talerzy czy dziurawych nocników, czyli ogólnie śladów bytności człowieka. Takim oto sposobem, u mnie w miejscowości założono 12 stanowisk. Które nigdy nie były tak na prawdę zbadane. I nie będą. Bo są w polach, przy miedzach, gdzie ludność powojenna wywalała wszystko co było śmieciem. Bo jak ktoś robił remont to wszystko szło albo w las albo na miedzę. Jak komuś nasza szkapa padła, to szła na miedze, obornikiem się przysypało i po tyg nie było śladu. Poza tymi 12 są jeszcze 2. Jak najbardziej zasadne, jedno to ruiny średniowiecznej szubienicy, a drugie to ruiny XVII wiecznej kuźni. O pozostałych 12 stanowiskach nie wspominają jakiekolwiek kroniki. A miejsca, które są przez źródła wskazywane jednoznacznie nikogo nie obchodzą. Bo komu by się chciało czytać wspomnienia jakiś szwabów. Lepiej napić się wódki z kolegami na wyjeździe. Taką archeologię mamy w kraju.
Ale żeby nie przyczyniać się do ogólnonarodowej depresji to napiszę jak sprawdzić czy w interesującej nas okolicy są stanowiska. Teoretycznie wykaz stanowiska powinien być dostępny na stronie WKZ. Ale często nie ma. Wtedy szukamy na stronie nadrzędnej jednostki administracyjnej, czyli gminy bądź miasta, planu zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości bądź dzielnicy. Najczęściej ostatnią stroną takiego planu jest mapka, na której będą wskazane dokładne lokalizacje stanowisk. Jeśli takiego planu nie ma, to szukamy wykazu zabytków dla miejscowości. Wtedy może nie być dokładnej mapki, ale za to dostaniemy najprawdopodobniej listę budynków wpisanych do ewidencji zabytków. Taka ciekawostka. Koniec marudzenia. Darz dół.
http://historycznesudety.pl/
Awatar użytkownika
kondi87
Moderator globalny
 
Posty: 171
Rejestracja: 2013-02-22, 01:51
Lokalizacja: Ściegny k/Karpacza


Wróć do Porady dla początkujących

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x